Sabat Mabon, Święto Wdzięcznośći i Obfitości
Witajcie Kochani ! Z racji tego że już niebawem przyjdzie nam obchodzić Sabat Mabon, chciałbym przytoczyć wam podstawowe informację, historię, tradycje i rytuały związane z świętem równonocy jesiennej.
Historia Sabatu Mabon
W nocy z 22 na 23 września świętujemy Równonoc Jesienną, to wyjątkowy czas, czas kiedy dzień i noc zrównają się. To najmocniejsza harmonia Dnia i Nocy, Światła i Cienia, energii żeńskiej i męskiej, Księżyca i Słońca.
Geneza nazwy Mabon sięga mitologii celtyckiej, gaelickiej czy galijskiej. Jedni wywodzą ją od Mabona, syna walijskiej bogini Modron. Inni forsują tezę wywodząca tę nazwę od imienia Maponosa, celtyckiego boga młodości i płodności, prawda jest taka, że Mabon jest walijskim odpowiednikiem Maponosa czy irlandzkiego Oengusa lub też rzymskiego Apollina,
a sama nazwa Mabon została wprowadzona przez wyznawców Wicca w latach
70-tych XX wieku. W każdej z tych kultur Bóg ten odpowiadał za młodość,
płodność, polowania i zbiory. Czczono go w podobny sposób – składając
ofiary ze zbiorów, wyprawiając ucztę dziękczynną, pijąc świeże wino i
celebrując życie i światło.
Na naszych słowiańskich terenach, święto równonocy jesiennej również było hucznie obchodzone, znane było jako Święto Plonów. Były to tak zwane drugie zbiory, po żniwach – zbiory owoców. Nasi słowiańscy przodkowie gromadzili się przy płonących ogniskach, z dziękczynną ucztą i ofiarą składaną bogom, Matce Ziemi i Matce Naturze. Stół stawał się najpiękniejszym ołtarzem, na którym składano wszystkie elementy ofiary – zboża, owoce, miody, ciasta wypieczone ze zbóż i owoców, świeży chleb, wino z gron bieżących zbiorów
https://magicznyzielnikdziewanny.com/2020/09/18/sabat-mabon/
Więc jak widać święto Mabon, to przede wszystkim czas dziękowania za plony i dary których mogliśmy doświadczyć w tym roku. Pamiętajmy, żeby nie ograniczać się tutaj tylko do plonów czy owoców, ale też wszystkich doświadczeń, które nauczyły nas czegoś dobrego, znajomości czy związków.
https://akademiaducha.pl/mabon-celebruj-jesienna-rownonoc/
Tradycje i rytuały, które możemy odprawiać w Mabon:
- Zapisanie swoich sukcesów i porażek
- Zbieranie plonów swojej pracy
- Przygotowania do zimy
Kolory Sabatu Mabon
Fiolet
- Brąz
- Złoto
- Pomarańcz
- Czerwień
Minerały:
- Bursztyn,
- Cytryn,
- Ametyst
- Selenit
- Labladoryt
Rośliny do ozdoby domu/palenia w kadzielnicy:
- Mirra
- Cynamon
- Słodka Trawa
- Jabłka
- Kasztany
Moja Praktyka i celebracja Sabatu Mabon
- Biała świeca
- Trzy Miski
- Woda
- Mleko
- Atrament/Sok Porzeczkowy
- Kadzidło Bursztynowe/Oczyszczające Zioła
● Zapal białą świecę i kadzidło bursztynowe lub zioła, żeby oczyścić energię w pomieszczeniu.
● Do trzeciej miski powoli wlewaj na przemian trochę wody z jednej miseczki i z drugiej, mieszając ją łyżką i powtarzając: „Niech negatywne emocje mną nie rządzą i odejdą w zapomnienie, a moja relacja z... (tu wymień imię tej osoby) niech zostanie uleczona na zawsze".
● Czynność powtarzaj, aż poczujesz, że oczyściłeś wszystkie trudne relacje.
● Na koniec wylej wszystko pod drzewo mówiąc: Przez czterech żywiołów skuteczne działanie to moja wola niech tak się stanie. Przez świecę i kadzidło prze zemnie zapalone niech relacje zostaną uzdrowione.
Komentarze
Prześlij komentarz